جامعهزنان

برابری جنسیتی؛ راه رسیدن به فردایی بهتر

به بهانه 8 مارس؛ روز جهانی زن

یلدا دنیایی مبرز
مترجم:
یلدا دنیایی مبرز

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

روز جهانی زن مناسبتی برای آگاهی­رسانی و فرهنگ­سازی در زمینه­ی برابری جنسیتی، ارزیابی دستاوردهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی زنان در راستای رسیدن به برابری، بررسی کاستی­ها و چالش­های موجود و برنامه­ریزی برای کاستن و از میان برداشتن تبعیض­های جنسیتی است. کودک همسری، چندهمسری، ناقص سازی جنسی، سوءتغذیه، عدم دسترسی کافی به خدمات بهداشتی و درمانی، عدم دسترسی آسان به خدمات پیشگیری از بارداری، ابتلا به بیماری­های  عفونی و مقاربتی مانندHIV  وHPV، بارداری ناخواسته و سقط غیرایمن، خشونت جسمی، جنسی و روانی، قتل­های خانوادگی، باورهای فرهنگی مبتنی بر تبعیض جنسیتی، قوانین مبتنی بر تبعیض در زمینه­ی حق تحصیل، اشتغال، ازدواج، فرزندآوری، طلاق، حضانت و ارث، نابرابری در زمینه­ دستیابی به فرصت ­های اقتصادی برابر، شکاف درآمدی و فقر و تبعیض در زمینه­­ دستیابی به کرسی ­های تصمیم گیری و سیاست­گذاری از جمله مشکلاتی هستند که زنان با توجه به موقعیت جغرافیایی و قوانین و باورهای مسلط در محیط پیرامونی خود با آن­ ها دست و پنجه نرم می­ کنند و تجارب زیسته­ مشترک و بعضا متفاوتی دارند.

مشکلاتی که شاید با شیوع پاندمی COVID-19 و جنگ بیش از پیش بر زندگی زنان سایه انداخته­ است. شاید در این روزهای دشوار که سایه جنگ و بیماری جهان را دربرگرفته باید یکایک ما فارغ از جنس بیولوژیک مان برای رسیدن به آینده­ای بهتر از امروز، مسیر ناگزیر نه به تبعیض جنسیتی را برگزینیم و با تعامل و همکاری یکدیگر بر غنا و عمق این حرکت بیافزاییم. توانمدسازی زنان نه تنها تهدیدی برای مردان نیست بلکه راه محتومی برای تغییر و فردایی بهتر است. در این راستا به ترجمه­ و بازخوانی متن یکی از اهداف سازمان ملل متحد درباره برابری جنسیتی[1] و شعار درنظر گرفته شده برای امسال[2] می­ پردازیم.

 

برابری جنسیتی؛ ضرورتی برای توسعه

زنان و دختران نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می­دهند. برابری جنسیتی نه تنها حق اساسی بشر، بلکه پایه و اساس ضروری برای جهانی صلح آمیز، شکوفا و پایدار است. یکی از اهداف 17 گانه­ی سازمان ملل متحد دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه­ی زنان و دختران است. زیر مجموعه های این هدف شامل؛ پایان دادن به همه اشکال تبعیض علیه زنان و دختران در حوزه­ عمومی و خصوصی از جمله قاچاق، استثمار جنسی و سایر انواع استثمار، پایان دادن به ازدواج زودهنگام و اجباری، پایان دادن به ناقص­ سازی جنسی زنان و دختران، تضمین دسترسی همگانی به سلامت جنسی و باروری، تضمین مشارکت کامل و مؤثر زنان و فرصت‌های برابر برای رهبری در تمام سطوح تصمیم‌گیری در زندگی سیاسی، اقتصادی و عمومی، به رسمیت شناختن کار خانگی بدون دستمزد از طریق ارائه­ خدمات عمومی و سیاست‌های حمایت اجتماعی و ارتقای مسئولیت پذیری مشترک در خانواده، انجام اصلاحات برای اعطای حقوق برابر به زنان در زمینه­ منابع اقتصادی و همچنین دسترسی به مالکیت و کنترل بر زمین و سایر اشکال دارایی، خدمات مالی و ارث، افزایش استفاده از فناوری­ ها به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ارتقای توانمندسازی زنان و اتخاذ سیاست های صحیح و قوانین قابل اجرا برای ارتقای برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران در همه سطوح است.

تعهدات بین المللی برای پیشبرد برابری جنسیتی باعث پیشرفت در برخی از زمینه­ ها شده است. ازدواج کودکان وناقص سازی جنسی زنان و دختران در طی سال‌های اخیر کاهش یافته و حضور زنان در عرصه­های سیاسی افزایش یافته است. در جنوب آسیا ازدواج دختران در دوران کودکی از سال 2000 تا کنون بیش از 40 درصد کاهش یافته است. میزان ناقص­سازی جنسی در 30 کشوری که این عمل انجام می­شود، در سال 2000 یک نفر به ازای هر دو نفر بوده است که این میزان در سال 2017 به یک نفر به ازای هر سه نفر رسیده است. بیش از 100 کشور در جهت تخصیص بودجه در زمینه­ برابری جنسیتی اقدام کرده­اند. در 46 کشور زنان بیش از 30 درصد از کرسی های پارلمان ملی را حداقل در یک مجلس در اختیار دارند. با این وجود همچنان چالش‌های زیادی باقی مانده است و قوانین تبعیض‌آمیز و هنجارهای اجتماعی همچنان فراگیر هستند.

ضرورت برابری جنسیتی چیست؟
ضرورت برابری جنسیتی چیست؟

چالش های مرتبط با جنسیت

  • در سراسر جهان، 750 میلیون دختر قبل از 18 سالگی ازدواج کرده­اند و حداقل 200 میلیون دختر در 30 کشور ناقص­سازی جنسی را تجربه کرده­اند.
  • در 30 کشور آفریقایی و خاورمیانه، از هر 3 دختر 15 تا 19 ساله 1 نفر ناقص سازی جنسی را تجربه کرده است. این درحالی است که ناقص سازی با خطر خون ریزی طولانی مدت، خطر عفونت (به ویژهHIV)، ناباروری و عوارض بارداری و زایمان و حتی مرگ همراه است.
  • از هر پنج زن و دختر 15 تا 49 ساله، یک نفر در 12 ماه گذشته از سوی شریک جنسی خود تحت خشونت فیزیکی و یا جنسی قرار گرفته است. با این حال 49 کشور هیچ قانونی ندارند که به طور خاص از زنان در برابر چنین خشونتی محافظت کند.
  • 35درصد از زنان و دختران 15 تا 49 ساله از سوی اطرافیان نزدیک خود و یا افراد غریبه تحت خشونت فیزیکی یا جنسی قرار می گیرند.
  • تنها 52 درصد از زنان متاهل در مورد روابط جنسی، استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری و مراقبت های بهداشتی تصمیم گیرنده هستند.
  • در 18 کشور شوهران می­توانند به طور قانونی از کارکردن همسرشان ممانعت به عمل آورند. در 39 کشور دختر و پسر از حقوق ارثی برابر برخوردار نیستند و 49 کشور فاقد قوانین حمایت از زنان در برابر خشونت خانگی هستند.
  • در سطح جهان تنها 13 درصد از مالکین زمین­های کشاورزی زنان هستند.
  • در حالی که زنان در سرتاسر جهان به مناصب مهم سیاسی دست یافته­اند اما نمایندگی آن ها در پارلمان های ملی با 7/23 درصد هنوز با برابری فاصله­ زیادی دارد.

بنابراین پیمانی جهانی مبنی بر آن که زنان و دختران از برابری جنسیتی کامل برخوردار باشند و همچنین از بین رفتن همه موانع محدود کننده­ قانونی، اجتماعی و اقتصادی هنوز محقق نشده است. به ویژه آن که زنان و دختران به شدت تحت تاثیر پاندمی COVID-19 قرار گرفته­اند. شیوع این ویروس نابرابری­های موجود برای زنان و دختران را در همه زمینه ها از حوزه­ سلامت و اقتصاد گرفته تا حوزه­ امنیت و حمایت اجتماعی را تشدید کرده است. قرنطینه­ ناشی از پاندمی COVID-19 باعث افزایش خشونت خانگی در بسیاری از کشورها شده است. زنان در خانه با فرد آزارگر محبوس شدند و دسترسی آنان به خدمات حمایتی کاهش یافت و یا به طور کامل قطع شد.

داده ها نشان می­دهند که از زمان شیوع این بیماری همه­گیر، خشونت علیه زنان و دختران و به ویژه خشونت خانگی تشدید شده است و این امر نشان­دهنده­ اهمیت حیاتی حمایت اجتماعی برای زنان و دختران است. همچنین زنان در پاسخ به این همه­ گیری نقش نابرابری ایفا می­ کنند. آنان باید هم در کسوت کارکنان مراقبت­ های بهداشتی در خط مقدم و هم در کسوت یک مراقب سلامت در خانه ایفای نقش داشته باشند. در نتیجه­ تعطیلی مدارس و افزایش نیازهای افراد مسن، کار مراقبتی بدون دستمزد زنان به طور قابل توجهی افزایش یافته است. زنان همچنین بیشتر از اثرات اقتصادی  COVID-19آسیب می بینند چون نزدیک به 60 درصد از زنان در اقتصاد غیررسمی کار می­ کنند که این امر آن­ ها را در معرض خطر بیشتر فقر قرار می­ دهد.

 

شعار امسال؛ برابری جنسیتی امروز برای فردایی پایدار

پیشبرد برابری جنسیتی در زمینه­ بحران آب و هوا و کاهش خطرات زیست محیطی یکی از بزرگترین چالش های جهانی قرن بیست و یکم است. زنان به طور فزاینده­ای نسبت به مردان در برابر تأثیرات تغییرات آب و هوایی آسیب­ پذیرتر هستند. زیرا آن ها اکثریت فقرای جهان را تشکیل می­دهند و عمدتا به منابع طبیعی­ای وابسته هستند که تغییرات آب و هوایی بیشتر آن­ها را تهدید می­ کند. در عین حال  زنان و دختران، رهبران و تغییر دهندگان مؤثر و قدرتمندی برای سازگاری اقلیمی هستند و مشارکت و رهبری آن ها منجر به اقدامات موثرتر آب و هوایی می­شود. از این رو بررسی فرصت‌ها و همچنین محدودیت‌های موجود برای توانمندسازی زنان و دختران برای داشتن صدا و نقشی برابر در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با تغییرات آب و هوایی برای توسعه­ پایدار و همچنین برابری جنسیتی بیشتر، ضروری است چرا که بدون برابری جنسیتی امروز، آینده ای پایدار و برابر دور از دسترس است.

 

پانویس ها

[1]– Goal 5: Achieve gender equality and empower all women and girls www.un.org

[2] -Gender equality today for a sustainable tomorrow www.un.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا